آخرین خبرها
شهردار قشم در نشست مطبوعاتي : ارائه خدمات در محلات شهر قشم در راستای عدالت اجتماعی و توسعه پایدار محله ای است

شهردار قشم در نشست مطبوعاتي : ارائه خدمات در محلات شهر قشم در راستای عدالت اجتماعی و توسعه پایدار محله ای است

ابراهیم رستم گورانی شهردار قشم روز یکشنبه در نخستین نشست مطبوعاتی  به مناسبت روز شهرداريها و دهياريها با خبرنگاران ، بر ادامه و تکمیل پروژه های عمرانی و خدماتي شهرداری در سطح شهر قشم تاکید کرد .

به گزارش واحد خبر روابط عمومی شهرداری قشم ، رستم گورانی پیرامون فعالیت های انجام شده شهرداری مباحثی را مطرح ، و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند . ایشان  یکی از اهداف مهم خدمات رسانی به شهروندان و محلات شهر قشم را دستیابی به عدالت اجتماعی در توزیع خدمات و در راستای توسعه پایدار محله عنوان کرد .

رستم گورانی گفت : شهردای جهت پیشبرد اهداف خود در محلات نیاز مبرم به مشارکت مردم و اهالی  محلات دارد به همین منظور در محلات شهر قشم با تعیین شورایاران و شهردار محله توسط اهالی اقدام کرد . وی افزود: توزيع امكانات و خدمات در محلات شهر قشم با تائيد بر ايجاد عدالت اجتماعي و بر خورداري همه محلات از فاليت در زمينه هاي مختلف بوده است.

***ساخت سالن های ورزشی چند منظوره

ابراهیم رستم گورانی با اشاره به عملیات  ساخت سالن ورزشی چند منظوره توسط شهرداری گفت : سالن ورزشی محله چابهار واقع در پارک صیادان با 90 درصد پیشرفت فیزیکی تا اوایل مرداد ماه آماده بهره برداري است که این سالن برای انجام تمرینات و مسابقات کلیه تیمهای ورزشی استفاده خواهد شد.

وی افزود: با توجه به  وجود فضاهای محدود ورزشی در سطح شهر قشم شهرداری عزم خود را برای افزایش سرانه فضای ورزشی آغاز کرده است ایشان همچنین پیرامون آماده سازی فضاهاي ورزشی گفت : سعی شده با مكانيابی در سطح محلات فعاليت هاي ورزشي توسعه يابد. وی گفت : با آماده سازی فضاهای ورزشی رو باز و تجهيز آنها سعي شده براي ايام تابستان اوقات فراغت جوانان و جوانان در زمينه ورزشي بهبود يابد .

شهردارقشم گفت : در زمینه فراهم سازی فضاهای ورزشی و تجهیز این مکانها می توانیم به زمین ورزشی شهید رضایی نیز اشاره ای کنیم که با صرف هزینه ای بالغ بر 50 ميليون تومان  بازسازی و در اختیار اهالی محله قرار گرفته است  .

***سازماندهی پارکهای محله ای

شهردار قشم ساماندهی و تجهیز پارکهای محله ای موجود را از دیگر فعالیتهای عمرانی شهرداری عنوان کرد و اظهار داشت : در اردیبهشت ماه 94 کلنگ زنی بزرگترین پارک محله ای واقع در شهرک بوستان انجام شد ، این پارک با مساحتی بالغ بر هشت هزار مترمربع  فضایی مناسب برای فعالیتهای فرهنگی ورزشی و تفریحی خواهد بود که با اضافه شدن این پارک تعداد پارکهای محله ای به ۱2 پارک خواهد رسید . وی ادامه داد : اکثریت پارکهای موجود در سطح شهر بویژه پارک ایثار و صیادان  برای استفاده شهروندان انجام شده و از نظر فضای سبز ، روشنایی و وسایل بازی تعمیر و تجهیز شده اند که این اماکن در حال استفاده مردم محلات می باشد .

***ساماندهی بازار قدیم

رستم گورانی تعمیر ، جدول گذاری و پياده روسازي خیابان شهید منتطری در بازار قدیم از دیگر پروژه های در حال انجام شهرداری برشمرد و بیان داشت : عملیات اجرایی این پروژه آغاز شده است . وی تصریح کرد : در گام اول عملیات پیاده روسازی ورودی بازار قدیم از سمت اسکله انجام شده و در گام بعدی ورودی شمالی بازار قدیم با توجه به معماری ایرانی و اسلامی  بازسازی خواهد شد.

ایشان ساخت سردر ورودی شهر در نزدیکی کمپ هامون و ورودی بازار قدیم شهر قشم و همچنین میدان امام خمینی (ره) در راستای حفظ معماری ایرانی و اسلامی  شهر قشم دانست و گفت : در مرحله اول ، طراحی این پروژه ها انجام شده و پس از تصويب نهايي اجرا خواهد شد.

***اجرایی شدن طرح پارک بان در قشم

شهردار قشم در ادامه به طرح پارک بان برای ایجاد نظم عبور و مرور شهر قشم اشاره کرد و اظهار داشت : این طرح در حد فاصل میدان امام و پاسداران و همچنین از پاسداران تا سه راه مخابرات اجرا خواهد شد که تا ۱۰ روز آینده تابلوهای آن نصب خواهد شد و از نیمه اول مرداد ماه نرخ آن با حفظ تمام حقوق شهروندی  توسط شورای شهر تعیین شده و اجرا خواهد شد .

***ساماندهی فضای سبز توسط شهرداری

وی ادامه داد : درخواستهای مردم  در بازدیدهای میدانی  ساماندهی فضای سبز در بافت محلات بود که شهرداری برای حفظ شادابی و نشاط در محلات  اقدام به کاشت درختهای بومی و سازگار با آب و هوای قشم نموده است .

***ساخت پایانه مسافربری

شهردار قشم همچنین از  اجرای ساخت پایانه مسافربری در قشم خبرداد و گفت  : فاز اول پروژه که عملیات تسطیح زمین پایانه مسافربری با اعتبار بالغ بر یک میلیارد ریال انجام شده و در فاز دوم پروژه  دیوار کشی و ایجاد فضاهای موقت آغاز خواهد شد . وی تصریح کرد : مساحت ساخت این پایانه مسافربری بالغ بر 18000متر مربع است.

***ساماندهی آرامستانها

رستم گورانی ساماندهی آرامستانها را از پروژه های انجام شده شهرداری عنوان نمود و بیان داشت : با توجه به اینکه آرامستانها در بافت قدیم شهر قرار دارند برای استفاده بهتر و رفاه شهروندان عملیات خاکریزی و تسطیح ، جمع آوری نخاله های ساختمانی ، هرس درختان ، نصب وسایل روشنایی و بازسازی دیوارهای این اماکن با اعتبار بالغ بر 700 ميليون ریال انجام شده است.

***استاندارد سازی معابر جهت استفاده معلولین

گورانی گفت : شهرداری به دنبال توسعه امکانات ویژه معلولان است تا این قشر از جامعه از فضاهای شهری بیشترین استفاده داشته باشند و بتوانند نقش هاي ارزنده اي را در جامعه ايفا نمايند كه اين امر نيازمند توجه بيشتري بويژه در زمينه آماده سازي فضاهاي شهري است .

وی اضافه کرد:. از اين پس تمام فعاليت ها و پروژه هاي عمراني در سطح شهر با توجه به نياز معلولين و مطابق با استانداردهاي اين قشر انجام مي شود.

شهردار قشم گفت : تجهيزات راه بندان ويلچري در برخي نقاط شهر نصب مي شود تا افراد معلول بتوانند به راحتي از معابر اصلي شده با امنيت كامل عبور و مرور نمايند .

وی توسعه خدمات رسانی به معلولان را یکی از رویکردهای مهم شهرداری قشم عنوان و اضافه کرد: احداث ایستگاه های تاکسی ، ویژه معلولان از دیگر برنامه های شهرداری در چارچوب اهداف یاد شده است.

*** جایگاه سوخت اسکله شهید ذاکری

رستم گورانی گفت : جایگاه سوخت ساحلی با تغییرسوخت شناورهای دریایی در مسیر تردد از قشم به بندر عباس و هرمز در حدود دو سال پیش تعطیل شد و شروع دوباره بازسازی طی مراحلی اداری آن از ابتدای سال جاری شروع شده که در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی 9۰درصدی ادامه یافته و بر اساس پشتيبانی های انجام شده و همکاری های دستگاههای مجری در این خصوص تا پایان تیر ماه به بهره برداری خواهد رسید .

ایشان اضافه کرد : راه اندازی این جایگاه در حل مشکلاتی که برای سوختگیری تندروها در بندرعباس ایجاد شده گام مثبتی به شمار می آید و از طرفی درخواست های مکرری از سوی تعاونی قایقداران در راه اندازی این جایگاه در کاستن از مسایل و مشکلات تندرو ها سبب عزم جدی شهرداری و شورای اسلامی شهر در بازسازی و تجهیزات این جایگاه بوده است .

*** شهرداري پيشگام در فعاليتهاي فرهنگي

رستم گورانی گفت : در رابطه با فعالیت های فرهنگی در سطح محلات شهرداری قشم در سال 1387اقدام به تاسیس فرهنگسرای خلیج فارس شهرداري نمود که در حال حاضر با بیش از 15000ساعت و  آموزش تعدادي بالغ بر 6000 نفر فعالیت از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است .

وی گفت : فرهنگسرا خلیج فارس فعالیت خود را در توانمند سازی محله ای جستجو می کند و بیشتر به بحث آموزش خانواده ها در محلات در زمينه هاي مختلف مي پردازد چون در چشم اندازی كه براي پيشبرد فعاليت ها در نظر گرفته تمركز بر ايجاد اشتغال براي زنان خانه دار كه همچنين انواع آموزش در راستاي گذران اوقات فراغت افراد محلات است .

ایشان با برشمردن انواع فعالیتهای آموزشی انجام شده در فرهنگسرای خلیح فارس شهرداری قشم گفتند : این فرهنگسرا علاوه بر رسالتی که بر عهده دارد ، در امر پیشگیری از معضلات محلات با مشارکت نهادهای مربوطه نیز فعالیت می کند .

شهردار قشم از مشارکت و فعالیت مستقیم واحد فرهنگی شهرداری با سایر نهادها یاد کرد و گفت : همکاری با نیروی انتظامی در برگزاری کلاسهای آموزشی برای محلات و پرسنل شهرداری و همچنین پاک سازی سواحل با مشارکت مردم از جمله فعالیت های فرهنگی این شهرداری محسوب می شود .

*** مركز علمی کاربردی، كارآفرين و تربيت نيروي انساني متخصص

رستم گورانی گفت : هدف ما در دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص و کارآفرین در جامعه بوده و این مرکز متفاوت با دانشگاههای دیگر کشور و استان هرمزگان است . زیرا با توجه به وجود پتانسیل های زیاد در زمینه های مختلف در جزیره قشم وجود این دانشگاه می تواند هم سبب کارآفرینی و هم توجه به تربیت نیروی انسانی در سازمانها باشد . از طرفي با توجه به تقاضاهاي موجوددر بازار در زمينه هاي مختلف براي اين دانشگاه رشته اي مرتبط با تقاضا تعريف شده و دانشجو مي پذيرد.

شهردار قشم گفت : رشته های تدریس شده در این دانشگاه به سبب ترسیم دورنمایی است که بازاریابی مناسب داشته اند . وی تصریح کرد دوره های آموزشی کوتاه مدت نیز در این دانشگاه به خوبی مورد استقبال قرار گرفته است .

رشته هاي موجود در مركز علمي كاربردي در حال حاضر تعداد6 رشته بوده است .

وی خاطر نشان کرد تقاضای 7 رشته دیگر در سال تحصیلی جدید برای این مرکز موافقت شده و اطلاع رسانی آن از هفته های آتی انجام خواهد شد .وی تصریح کرد در حال حاضر رشته دهیاری و شوراها  و همچنین گردشگری از رشته های است که استقبال زیادی از آن صورت گرفته و امید است که مرکز در راستای اهداف آموزشی کشور بتواند گامهای موثر و اساسی را برداشته و سبب توسعه روز افزون استان هرمزگان و جزیره قشم در زمينه علمي را فراهم آورد .

*** احیاء مجدد و تشکیل کمیته ها و کار گروههای جدید در شهرداری

شهردار قشم گفت : کمیته عفاف و حجاب در شهرداری قشم تشکیل شد ه است و در بیست و یکم تیر ماه رسما طی مراسمی کار خود را آغاز خواهد کرد . وی تصریح کرد : سایر کمیته های غیر فعال در شهرداری قشم مانند کمیته جامعه ایمن ، دوباره فعالیت خود را از سر گرفته است .

ایشان همچنین از تشکیل کارگروه مدیریت بحران شهری خبر داد و گفت :  اعضاء این کارگروه ازسازمانهاي مختلفی تشکیل می شوند که در زمینه های سيلابهای شهری ، هلال احمر ، شبکه بهداشت ، خدمات شهری و برق و آب فعاليت خواهند كرد و در مواقع لزوم اين كارگروه جهت پيش بيني و مبارزه با تهديدات مختلف تشكيل مي شود.

***احداث  ایستگاه دوم آتش نشانی

رستم گورانی گفت : شهرداری قشم نظر دارد در برنامه های آینده خود ، جهت ارائه خدمات بهتر در محلات شهر قشم ایستگاه دوم آتش نشانی را راه اندازی نماید ؛ وی همچنین با اشاره به اضافه شدن ماشین آتشنشانی جدید و همکاری مستقیم با ایستگاه شماره یک آتش نشانی قشم گفت : شهر قشم به دلیل وجود ساختمانهای بلند مسکونی و تجاری امکانات مناسب در حقوق اطفاءحریق را نداشته بنابر این همکاری و همت تمام دستگاههای اجرایی می طلبد که به این امر مهم  توجه خاص و  تلاشی ویژه ای را به کار بندد .

ایشان همچنین از روند جدید ارائه خدمات اطفاء حریق در سطح محلات بافت قدیم شهر قشم یاد کرد و گفت : بافت قدیم شهر قشم به دلیل معابر تنگ و  باریک ، از معضلات جدی در بحث خدمات رسانی به مواقع خطر و آتش سوزی امکان است به همین دلیل تا بهسازی و نوسازی این بافت ، نصب شیرهای آتش نشانی بویژه در محدوده بازار قدیم می تواند ضریب امنیت این فضاها را بالا ببرد ؛ وی تصریح کرد در صدد آن هستیم با نصب شیرهای آتش نشانی در محلات بافت قدیم بویژه محدوده بازار قدیم قشم گامی مهم در عرصه خدمات رسانی به شهروندان ارائه نمائيم .

شهردار قشم در پايان يكبار ديگر روز شهرداري و دهياري را به شهرداران و دهياران استان هرمزگان بويژه جزيره قشم تبريك گفت و اظهار امیدواری کرد در سالي كه با نام همدلي و همزباني دولت و ملت در دولت كريمه تدبير و اميد نامگذاري شده بتوانيم شاهد همدلي و وحدت يكپارچه مسئولين و مردم بوده و در راستاي ارتقاي خدمات به شهروندان و هدف نهايي كه همان توسعه پايدار است گامي مثبت به جلو برداريم.

 

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*