آخرین خبرها
مراسم تودیع و معارفه دادستان قشم برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه دادستان قشم برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه دادستان قشم برگزار شد

آئین تکریم و معارفه دادستان شهرستان قشم در حضور جمع کثیری از مردم و مسئولین و همچنین با حضور مدیرکل دادگسترى استان هرمزگان حجت الاسلام والمسلمین اکبری برگزار شد .

به گزارش واحد روابط عمومی شهرداری قشم و به نقل از پایگاه خبری امامت قشم ، در این مراسم حجت حجت‌الاسلام رضا جوکار امام جمعه شهرستان قشم ، هجمه های سنگین به رئیس دستگاه قضا را هزینه مبارزه با فساد دانستند و گفت : هجمه های سنگین به رئیس دستگاه قضا از سوی دشمنان و کسانی که از عدالت محوری دستگاه قضایی لطمه خورده اند دور از انتظار نبوده و نیست.

امام جمعه شهرستان ضمن یاد آوری جایگاه و مقام  منصب قضا از منظر اسلام گفت :  منصب قضا از منظر اسلام چنان جایگاه رفیعی دارد که انبیاء الهی خود مستقیما عهده دار آن بوده اند . وی تصریح کرد : پس از پیامبر اسلام(ص) حاکم اسلامی شخصا قضاوت را بر عهده داشته و در برخی موارد قضاتی به نیابت از حاکم اسلامی منصوب می شدند.

ایشان با بیان اینکه امروزه در عصر غیبت این نیابت بر عهده حکومت اسلامی و ولی فقیه است، افزود: بواسطه گستردگی سرزمینی و تعدد نیازهای جامعه، ولی فقیه در امر قضاوت نمایندگانی را می گمارد و قضات در حقیقت با چند واسطه نمایندگان امام زمان(عج) هستند.

امام جمعه شهرستان قشم بیان داشت: قضات باید در احقاق حق مظلومان، تحقق عدالت و مقابله با فساد و انحرافات بسیار دقیق و هوشمندانه عمل نمایند زیرا عملکرد مطلوب یا نامطلوب آنان به پای اسلام نوشته خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار با اشاره به قاطعیت قوه قضائیه در مبارزه با مفسدین اقتصادی و هجمه های روز افزون نسبت به دستگاه قضایی کشور، اظهار کرد: چنین هجمه هایی از سوی دشمنان و کسانی که از عدالت محوری دستگاه قضایی لطمه خورده اند دور از انتظار نبوده و نیست.

جوکار بیان کرد: خدمت خالصانه و بی منت جهت تحقق ابعاد مختلف عدالت اسلامی و کسب رضای پروردگار هزینه هایی چون واقعه کربلا را در پی دارد.

در ادامه علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم گفت: برای اجرای عدالت باید به تاسی از سیره حضرات معصومین علیه السلام تا سرحد جان پیش رفت.

نصری شهادت حضرت علی(ع) بواسطه قاطعیت در اجرای عدالت را نمونه ای بارز از اهمیت عدالت در سیره معصومین(ع) برشمرد و تصریح کرد: دستگاه قضا با تفاهم و همدلی در راه تامین امنیت و تحقق عدالت از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

وی تاکید کرد: مشورت، بهره گیری از روش های علمی در زمینه های مختلف و مشاوره قضایی جهت اجرای عدالت، پیشگیری از جرایم و سرعت بخشی به کار دستگاه قضا باید مورد توجه همگان باشد.

شیخ محمدعلی امینی از مشایخ اهل سنت شهرستان در ادامه مراسم تودیع و معارفه دادستان گفت : در جامعه همگان نیازمند عدالت اند و سلامت دستگاه قضا برای مردم احساس امنیت به همراه خواهد داشت.

شیخ امینی با تصریح اینکه سلامت دستگاه قضا نشان از سلامت نظام دارد، اظهار کرد: تحقق عدالت در تمامی حوزه ها استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران است و هرکس در هر مسند قرار می گیرد باید روحیه حق طلبی و اجرای عدالت را حفظ کند.

وی سلامت دستگاه قضا را سرمایه عظیمی برای استان و شهرستان دانست و افزود: دستاه قضا در عین انجام قاطعانه وظایف، روابط خود را به گونه ای تنظیم کند که ضعفا ناامید و قدرتمندان به وجود رابطه ها خوشحال نباشند .

رییس کل دادگسترى استان نیز در ادامه این مراسم گفت: استقلال قضایی از شعارهای اساسی انقلاب اسلامی و اصلی کلی در تمامی ارکان قضایی کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه را از نعمات الهی برشمرده، تصریح کرد: خدمت خالصانه به قصد قرب الهی راه شکرگزاری این نعمت ها می باشد.

اکبری با تاکید بر اینکه مسئولین در هر مسند و با هر عنوان باید فرصت خدمت را غنیمت شمارند و تمام توان خود را برای خدمت رسانی به کار گیرند، اظهار کرد: در خدمتگذاری نباید احساس خستگی به خود راه داد زیرا رجوع مردم برای رفع نیاز به مسئولین از نعمت های بزرگ خداست و نباید از نعمات الهی اظهار ناخورسندی کرد.

وی دادستان را مدعی العموم و وکیل جامعه خواند و افزود: جایگاه خاص دادستان و عهدار بودن وظایف اداری، نظارتی و قضایی اقامه دعاوی را زمانی ممکن می سازد که دلایل کافی برای تعقیب در دست داشته باشد.

رییس کل دادگسترى استان هرمزگان بر استقلال و بی طرفی قضات بعنوان اصلی کلی در تمامی ارکان قضایی تاکید و ابراز کرد: استقلال قضایی از شعارهای اساسی انقلاب اسلامی و علل قیام ملت ایران است و دادستان باید در عین تعامل با دیگران و نقدپذیری، مستقل و بی طرف باشد.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات می بایست تعامل و گفتگو همراه با انصاف و عدالت، جایگزین ورود به مسائل حاشیه ای شود.

گفتنی است در این مراسم طى حکمى از سوى رییس قوه قضاییه، رضا صفایى به عنوان دادستان شهرستان قشم منصوب و فرزاد سالاری دادستان سابق شهرستان تکریم شد.

درباره‌ی روابط عمومی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*