آخرین خبرها
قشم اولین دانشگاه شهرداریها را در استان افتتاح کرد

قشم اولین دانشگاه شهرداریها را در استان افتتاح کرد

طی مراسمی اولین دانشگاه علمی کاربردی شهرداری استان هرمزگان به میزبانی شهرداری قشم افتتاح گردید .

به گزارش واحد خبر روابط عمومی شهرداری قشم ، ابراهیم رستم گورانی دانشگاهها را یکی از ارکان مهم در توسعه شهر دانستند و گفتند :  تجربه نشان داده است که مراکز آموزشی عالی یکی از محورهای توسعه به شمار و دانشگاهها نیز از ارکان مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت جامعه و شهرها به حساب می آیند .

رستم گورانی با تقدیر و تشکر از شهردار و اعضای شورای وقت شهر قشم که در تأسیس این دانشگاه تلاشهای بسیاری را انجام داده گفتند : افتتاح مراکز آموزشی خود یک نعمت بسیار بزرگ برای هر شهری محسوب می شود و بی شک اگر تلاشها دوستان در شورای اسلامی شهر و همچنین شهردار وقت قشم نبود ما شاهد راه اندازی این دانشگاه نبودیم .

وی ضمن برشمردن مقاطع آموزشی فعال در دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم گفت : در ابتدا دانشگاه در سه مقطع کاردانی فناوری اطلاعات و کارشناسی فناوری اطلاعات و کارشناسی حسابداری آغاز بکار نمودکه بحمد اله در حال حاضر در پنج گرایش کاردانی فناوری اطلاعات ، کاردانی امور دهیاری ها و شوراها ، کاردانی حرفه ای گردشگری ، مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناسی حرفه ای حسابداری فعالیت دارد .

شهردار قشم تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه را بالغ بر ۱۲۰ دانشجو عنوان کردند و پیرامون رشته های ارائه شده گفتند : تبلیغات کاردانی حرفه ای ، تربیت مربی مهد کودک ، کاردانی حرفه ای حسابداری کاردانی حرفه ای حقوق با گرایش خدمات قضائی ، کاردانی فنی عمران ، کاردانی هتلداری رشته های ارائه شده این ترم دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم می باشد .

رستم گورانی با اذعان بر کارآمدی رسالت دانشگاههای علمی کاربردی گفت : از آنجا که دانشگاه علمی کاربردی به عنوان یک دانشگاه تخصصی با رویکرد مهارتی و ایجاد اشتغال دارد باید زمینه ها و بسترهای مناسبی را فراهم آوریم

ایشان همچنین با در نظر گرفتن سند پایه توسعه استان برای جزیره قشم فعالیت در صنعت گردشگری را مورد تاکید قرار دادند و گفتند : در زمینه  صنعت گردشگری دانشگاه باید به سمت تربیت نیروهای انسانی متخصص در این زمینه بپردازد زیرا جزیره قشم به واسطه منابع طبیعی ، تاریخی و فرهنگی می تواند یکی از قطب های توریستی و گردشگری در خاورمیانه مبدل شود .

شهردار قشم با اشاره به همبستگی نهادها در زمینه گردشگری جزیره قشم گفت : همین که ما ارتباط خوبی با جامعه هتلداران ، آژانس های گردشگری و نهادها و دستگاههایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط با بحث گردشگری داریم می تواند سر آغاز فعالیت در این رشته کار ساز و اشتغالزا را متصور شویم که در راستای تحقق به اصطلاح توسعه پایدار در این سمت و سو حرکت کنیم .

وی در تبیین موانع و تنگاهایی که بر سر راه توسعه دانشگاه علمی کاربردی در قشم وجود دارد به زمین مورد نیاز این مرکز آموزش عالی اشاره کرد و گفت: طی جلساتی که با مدیرعامل محترم سازمان داشته‌ایم ایشان قول مساعد جهت همکاری و واگذاری زمین به دانشگاه جامع علمی کاربردی داده‌اند که جای خوشبختی است. وی اظهار امیدواری کرد که با هم‌کاری سایر دستگاه‌ها و مسئولین در قشم، این دانشگاه بتواند به اهداف و برنامه‌هایش در بحث تربیت نیروی انسانی خلاق دست یابد.

IMG_6199

 در ادامه مراسم افتتاحیه دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم ، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان هرمزگان گفت : دانشگاه علمی کاربردی با توجه به ساختار ، اهداف و ماموریت هایی که برای آن تعریف شده است با دانشگاه های دیگر متفاوت است و در توسعه پایدار استان موثر واقع می شود .

دکتر مرادی ، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان هرمزگان در آیین افتتاحیه دانشگاه علمی کاربردی قشم گفت : کمک به ایجاد اشتغال دانش بنیان برای توسعه هرمزگان شعار و هدف دانشگاه علمی کاربردی است که در راستای رسیدن به این هدف تلاش می کند .

وی افزود : تنها مشکل برای دست یابی به توسعه پایدار و استفاده از منابع بحث نیروی انسانی و آموزش است که این مراکزآموزشی این مشکلات را مرتفع می کند .

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان هرمزگان ضریب بیکاری فارغ التحصیلان هرمزگان را ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت : شمار دانشجویان در هرمزگان افزایش یافته است که متاسفانه از هر ۱۰۰ نفر فارغ التحصیل ۴۰ نفر از فارغ التحصیلان بیکار هستند.

وی اظهار کرد : جوانان باید از قطب حمل و نقل کشور بودن هرمزگان چه از لحاظ زمینی ، هوایی ، دریایی و ریلی و سواحلی بودن استان به خوبی استفاده کنند و برای تولید کار خلاقیت به خرج دهند .

دکتر مرادی محتوای درس های دانشگاهی را متناسب بازار کار ندانست و تاکید کرد : دانشگاه های استان هرمزگان متناسب با بازار کار، متناسب با حوزه های شغلی و اقتصادی فعال رشته ایجاد نکرده اند که این خود بیکاری ها را در پی داشته است .

به گفته ی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان هرمزگان ، فقط دو درصد از بودجه ی دانشگاه های علمی کاربردی از دولت پرداخته می شود و ۹۸ درصد مابقی از درآمد زایی خود دانشگاه به دست می آید   .

IMG_6249

دکتر رضا برومند معاون منابع انسانی استانداری هرمزگان در بحث عوامل توسعه‌یافتگی با اشاره به اعتقادات تاریخی بشر به طلاهای سرخ و سیاه و آبی و سبز که نشانه‌هایی از علایق مادی بشر است، گفت: بر خلاف اعتقاد پیشینیان هیچ‌یک از طلاهای رنگی عامل خوشبختی و توسعه‌یافتگی نیست مگر طلای بی رنگ، که به زعم وی این طلای بی رنگ، رنگ، نژاد و قوم را نمی شناسد. وی تصریح کرد:  با این طلا می‌توان همه‌ی طلاها را به دست آورد؛ وی طلای بی رنگ را به انسان خلاق و کارآمد تعبیر کرد.

 دکتر برومند با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در بحث سیاست کلی نظام اداری، رشد در فضای رقابتی را تشریح کرد و گفت: ما هیچ چاره‌ای نداریم مگر این که خلاقانه فکر کنیم، خلاقانه عمل کنیم و خلاقانه مسیر توسعه را ادامه بدهیم.

وی در بخشی از سخنانش در آیین افتتاح دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم، در بحث توسعه گفت: توسعه یعنی به حداکثر رساندن توان جامعه برای پاسخ‌گویی به مردمی که در آن جامعه زندگی می‌کنند. او تبیین کرد: اگر توسعه به نیازهای مردم پاسخ بدهد توسعه است وگرنه توسعه نیست دکتر برومند ادامه داد: با توجه به اینکه ما در یک جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم فضا و مسیر باید به گونه‌ای باشد که افراد ضعیف جامعه بتوانند از فضای توسعه استفاده کنند. وی معتقد است که اگر مردم در روند توسعه سهمی نداشته باشند فاصله طبقاتی و بی‌عدالتی به وجود می‌آید. او تاکید کرد: مبنای توسعه در قشم و سایر نقاط استان به گونه‌ای باشد که ضعیفت‌ترین مردم هم بتوانند از این منابع و امکاناتی که خداوند در اختیار ما قرار داده و ما را مسئول کرده استفاده کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که دانشگاه علمی کاربردی در قشم بتواند ضمن شناسایی و تربیت نیروهای خلاق و کارآمد، با کاهش مشکلات مردم مسیر جدیدی را باز کند.

IMG_6349

شیخ عبدالرحیم خطیبی، امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم، در آیین افتتاح دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم از شورای شهر، شهردار وقت و شهردار فعلی که پیگیر مسائل دانشگاه است، تقدیر کرد. وی با اشاره به وجه تسمیه دانشگاه علمی کاربردی، این دانشگاه را بیانگر حقیقت ارزش علم دانست که منافع و کاربردی بودن آن بسیار حایز اهمیت است.

شیخ خطیبی افزود: علم و دانش رمز اقتدار و عزت انسان است، هر ملتی که از علم بی‌بهره باشد خوار و ذلیل می‌گردد. خداوند در قران علم را در کنار قدرت آورده و بلکه بالاتر از آن توصیف کرده است، آنجا که انسان به دنبال عزت و اقتدار است باید علم پیشه کند و از مسیر علم و دانش بتواند به آن اقتدار دست پیدا کند. شیخ خطیبی گفت: علمی که به درد جامعه نخورد و برای مردم مفید واقع نشود نمی‌تواند مورد رضای پروردگار باشد. وی تبیین کرد: علم به عنوان یک ارزش در دین اسلام مطرح است، جامعه‌ای که از علم بی بهره باشد قطعاً به بیراهه خواهد رفت. شیخ خطیبی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه علم به انسان عزت می‌دهد، گفت: متاسفانه در جامعه امروزی علم فدای مدرک گرایی شده و یا با پول و پارتی بازی فدا می شود، که در این صورت جامعه ای را می تواند به اضمحلال بکشاند.

IMG_6322

 حجت‌الاسلام احمد غلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان قشم، ضمن تشکر از شهردار و شورای اسلامی شهر و رئیس دانشگاه علمی کاربردی که باعث این رویداد مهم علمی در قشم شده اند، اظهار امیدواری کرد که دانشگاه علمی کاربردی مانند بقیه دانشگاه‌ها نباشد چرا که به زعم وی امروز دانشگاه‌ها موجی از بیکاری تحویل جامعه داده‌اند. غلامی با بیان این‌که دانشگاه علمی کاربردی هم ثمره‌ی علمی و هم ثمره‌ی عملی دارد گفت: اساس و هدف دانشگاه علمی کاربردی توسعه منابع انسانی است چرا که با نیازسنجی در مناطق مختلف اقدام به ایجاد رشته کرده تا نیروهای شاغل را تربیت کند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در بحث اخلاقی دانشجویان با بیان اینکه دانشگاه‌ها امانت دار هستند، خواستار توجه بیشتر مسئولین دانشگاه‌ها به مباحث اخلاقی دانشجویان شد.

IMG_6344

شیخ محمدعلی امینی رئیس مدرسه دینی سلطان العلماء بندرلنگه در آیین گشایش دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم گفت: خوشحالیم که امروز در کنار موفقیت‌های زیاد، شاهد یک موفقیت بزرگ برای شهرداری قشم هستیم. وی از شورای شهر و شهردار سابق قشم که برای راه اندازی این مرکز آموزش علمی تلاش کرده‌اند و هم‌چنین شهردار فعلی شهر قشم تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد که شهردار هر آنچه در توان دارد برای توسعه‌ی این مرکز علمی انجام دهد.

شیخ امینی با بیان اینکه جامعه‌ی قشم هنوز تا مدیران متخصص فاصله دارد گفت: جامعه‌ی ما نیازمند تربیت نیروهای لایق، متخصص و نیروهای متناسب با وظایفشان است. وی تبیین کرد: ما در سطح مدیران و کارمندانمان نیروهای متخصصی که متناسب با وظیفه‌شان باشد کم داریم و این یکی از اسباب و علل عدم پیشرفت ما در زمینه‌های مختلف بوده است.

شیخ امینی با اشاره به این‌که کشور ما و  خصوصاً استان هرمزگان از نظر داشتن استعدادهای درخشان و نبوغ، هیچ کم ندارد، گفت: متاسفانه فضای مناسب برای این استعدادهای درخشان نتوانسته‌ایم بوجود بیاوریم و در حقیقت یک اجحافی در مورد جوانان ما صورت گرفته است.

شیخ امینی گفت: امروز بر این باور هستیم که تنها راه موفقیت و پیشرفت ما تربیت نیروهای لایق، کارآمد، شایسته و نیروهایی است که در عرصه‌های کاری‌شان تخصص و هم تعهد داشته باشند. وی اظهار امیدواری کرد که با افتتاح این مرکز علمی  و توسعه آن،  شکافی که بین مدیران ما و تخصص بوجود آمده را به حداقل برسانیم.

IMG_6370

وی ادامه داد: ما در منطقه‌ای هستیم که ثروت زیادی وجود دارد که می‌تواند برای کشور و استان منابع تولید ثروت خوبی باشد.

وی با اظهار تاسف گفت: ما در این عرصه، هنوز آنطور که باید نیروی کارآمد و خلاق تربیت نکرده‌ایم.

او با اشاره به رویکردهای دانشگاه علمی کاربردی که تربیت نیروهای متناسب با نیاز هر منطقه است، به صنعت گردشگری در قشم اشاره کرد و گفت: اگر ما در حوزه گردشگری نیروهای متخصص تربیت کنیم با توجه به ظرفیت‌های منطقه و کشورهای هم‌جوار دارد، در این عرصه می‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. وی اظهار امیدواری کرد که دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم با تربیت نیروهای لایق منشا برکات خوبی برای منطقه باشد.

IMG_6172 IMG_6175 IMG_6182 IMG_6185 IMG_6220 IMG_6230 IMG_6233 IMG_6243 IMG_6334

درباره‌ی روابط عمومی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شش − = 2