آخرین خبرها

شهردار قشم تاکید کرد؛ لزوم سازگاری فضاهای شهری با نیازهای معلولین

شهردار قشم گفت: متأسفانه در اکثر کشورهای جهان سوم و حتی کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی در برنامه‌ریزی‌های شهری کمتر به مشکلات معلولین در امر شهرسازی توجه می‌شود.

به گزارش واحد خبر روابظ عمومی شهرداری قشم، ابراهیم رستم‌گورانی ، با بیان این‌که امروزه در همه کشورهای جهان و کشور ما، معلولین جسمی –حرکتی بخشی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند گفت: متاسفانه بدلیل نامتناسب بودن شیوه‌های طراحی ساختمانی، اکثراً نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند که این موضوع باعث دوری آن‌ها از اجتماع می‌شود.

وی تصریح کرد: معلولین نیازمند استفاده از محیط زیست اطراف و تردد در اماکن اجتماعی و تفریحی هستند به نحوی که بتوانند نیازهای روزمره خود را برآورده کنند؛ رستم‌گورانی افزود: مناسب‌سازی سطح عبور و مرور و کیفیت دسترسی به اماکن و مراکز مختلف، اصلاح ساختمانی و معماری این مراکز در راه رسیدن به استقلال فردی و اجتماعی آن‌ها، کمک بزرگی به این بخش از جامعه است.

شهردار گفت: متأسفانه در اکثر کشورهای جهان سوم و حتی کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی در برنامه‌ریزی‌های شهری کمتر به مشکلات آن‌ها در امر شهرسازی توجه می‌شود. وی ادامه داد: محیط شهری، فضای زندگی روزمره شهروندان است که هر روز به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در طول راه، ادراک می‌شود؛ وی تصریح کرد: محیط شهری باید توانایی پذیرش افراد و تامین خدمات رفاهی به کلیه اقشار جامعه را داشته باشد، در غیر این‌صورت می‌توان گفت محیط نامناسب بوده و می‌بایست نسبت به مناسب‌سازی آن اقدام کرد.

شهردار ادامه داد: با مناسب‌سازی محیط شهری، امکان دسترسی به محیط و عناصر شهری و فعالیت در عرصه‌های مختلف زندگی برای کلیه افراد جامعه که حق طبیعی آن‌هاست به وجود می‌آورد.

 وی تبیین کرد: گاهی ممکن است یک پله یا گذرگاه باریک و یا یک کف خاکی از جمله عوامل بازدارنده خروج معلولین از منزل باشد، وی از این مسئله به عنوان یکی از عمده‌ترین عامل انزوای معلولین یاد کرد.

شهردار گفت: نابسامانی فضاهای شهری و عدم انطباق آن با نیازها و خواسته‌های این گروه علاوه بر منزوی کردن آنان باعث می‌شود تا در بلند مدت خسارت‌های اجتماعی –اقتصادی عظیمی بر کشور وارد شود.  رستم‌گورانی در پایان گفت: سازگار ساختن محیط شهری با نیازهای معلولین جسمی –حرکتی در واقع بازگرداندن معلولین به اجتماع، زندگی و فعالیت است؛ رفع این موانع از پراهمیت‌ترین اقداماتی است که ضامن مشارکت هر چه بیشتر معلولین در امور مربوط به جامعه‌ی متعلق به خودشان است.

درباره‌ی روابط عمومی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


2 × = دوازده