آخرین خبرها

رستم گورانی : به مناسب سازی فضای معلولین در پروژه های عمرانی توجه شود

شهردار قشم گفت : محیط شهری، فضای زندگی روزمره شهروندان است که هر روز به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در طول راه ، ادراک می‌شود؛ وی تصریح کرد: محیط شهری باید توانایی پذیرش افراد و تامین خدمات رفاهی به کلیه اقشار جامعه را داشته باشد، در غیر این‌صورت می‌توان گفت محیط نامناسب بوده و می‌بایست نسبت به مناسب‌سازی آن اقدام گردد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی شهرداری قشم، رستم گورانی گفت : متأسفانه در اکثر نقاط شهر قشم علی رغم  توسعه‌یافتگی و صنعتی شدن این شهر ، کمتر به مشکلات معلولین در امر شهرسازی توجه ‌شده است .

شهردار قشم با بیان این‌که امروزه ، معلولین جسمی– حرکتی بخشی از جمعیت شهر قشم را تشکیل می‌دهند گفت: متاسفانه بدلیل نامناسب بودن شیوه ‌طراحی و ساخت خیابانها و معابر شهر قشم ، سبب عدم استفاده آن از فرصتهای بوجوود آمده در شهر شده است .

وی با اشاره به نیاز روزمرگی معلولین به فعالیت روزانه گفت : معلولین نیازمند استفاده از محیط زیست اطراف و تردد در اماکن اجتماعی و تفریحی هستند به نحوی که بتوانند نیازهای روزمره خود را برآورده کنند؛ ایشان همچنین مناسب‌سازی سطح عبور و مرور و کیفیت دسترسی به اماکن و مراکز مختلف تجاری و اداری نیز از اولویت نیازهای معلولین است .

شهردار گفت: نابسامانی فضاهای شهری و عدم انطباق آن با نیازها و خواسته‌های این گروه علاوه بر منزوی کردن آنان باعث می‌شود تا در بلند مدت سبب دوری و عدم استفاده از ظرفیت های این قشر در توسعه کشور شود .

  رستم‌گورانی گفت : سازگار ساختن محیط شهری با نیازهای معلولین جسمی –حرکتی در واقع بازگرداندن معلولین به اجتماع، زندگی و فعالیت است؛ رفع این موانع از پراهمیت‌ترین اقداماتی است که ضامن مشارکت هر چه بیشتر معلولین در امور مربوط به جامعه‌ی متعلق به خودشان است.

شهردار قشم از اصلاح معابر و خیابانهای اصلی در راستای مناسب سازی فضاهای عبور و مرور برای معلولین خبر داد و گفت : در راستای عدالت اجتماعی تمام اقشار جامعه و در راستای تبیین حقوق شهروندی ، هر شهروند حق استفاده از امکانات و خدمات را دارند و مشکلاتی که در معابر اصلی و همچنین نبود ایستگاههای ویژه معلولین وجود دارد باعث شده عملاً شاهد عدم مشارکت این قشر در فعالیتهای اجتماعی باشیم .

وی گفت : امید است با همکاری و هماهنگی تمام دستگاههای اجرایی بتوان در راستای عدالت اجتماعی و استفاده همه اقشار از امکانات و خدمات گامهای مثبت برداشته و در راستای رسیدن به توسعه پایدار و احقاق حقوق شهروندان موثر باشیم .

درباره‌ی روابط عمومی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*