قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اخبار / نشست رو در روی مردم با شورای شهر قشم برگزار شد

Notice: Undefined variable: current_value in /home/nrpqes87/domains/qeshmcity.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa/panel/post-options.php on line 761

نشست رو در روی مردم با شورای شهر قشم برگزار شد

روز پنج‌شنبه سی و یکم خردادماه نشست صمیمی و دیدار حضوری نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر قشم با شهروندان در سالن همایش‌های شهرداری قشم، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر قشم، دکتر علی رستمی‌فر رئیس شورای اسلامی شهر قشم، در این نشست گفت: یکی از اهداف ما در این دوره شوراها، فعالیت کمیسیون‌های شورای شهر به ویژه کمیسیون اجتماعی و کمیسیون فرهنگی است که با توجه به نیازها و ضروریات شهر، بیشترین نگاه این دو کمیسیون به مباحث آسیب‌های اجتماعی، ارتقا سطح فرهنگ جامعه و ایجاد فضای نشاط در شهر است.

رستمی‌فر افزود: در راستای این سیاست‌گذاری‌ها، سعی می‌شود به گونه‌ای حرکت کنیم که رفاه و نشاط اجتماعی را برای مردم فراهم آوریم. وی ادامه داد: فراهم نمودن اوقات فراعت و شناسایی و رفع آسیب‌های اجتماعی که جامعه را تهدید می‌کند مسیر شورا را تعیین می‌کند  و شهرداری به عنوان بازوی اجرایی شورا این سیاست‌ها را در سطح شهر عملیاتی و اجرا می‌کند.

وی در ادامه به تشکیل مرکز مطالعات راهبردی و پژوهش و توسعه در شورای شهر اشاره کرد که به عنوان یک ابزار علمی،  سیاست‌های شورا، شهرداری و سایر دستگاه‌های اجرایی را با واقع‌گرایی دنبال خواهد کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر قشم، در بخشی از سخنانش با تاکید بر اینکه در شورای شهر به روی همه شهروندان باز است، از مردم خواست مشاوره‌های خود را در زمینه‌های مختلف از شورای اسلامی دریغ نکنند.

این نشست که به منظور پاسخ‌گویی به سوالات و انتقادات مردمی برگزار شده بود با سوالات شهروندان شرکت‌کننده در نشست، ادامه یافت.

پارکینگ احداث می‌شود

مدرن‌سازی سرویس‌های بهداشتی بازار قدیم

رستمی‌فر در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در ارتباط با وضعیت پارکینگ بازار قدیم از مذاکره با سرمایه‌گذاران خبر داد که نشست‌هایی در این ارتباط برگزار شده و اقدامات اولیه نیز از سوی شهرداری قشم انجام شده است. وی با بیان اینکه در ادوار گذشته پارکینگ‌های موقتی در اطراف بازار قدیم ایجاد می‌شده، اظهار امیدواری کرد که این مسئله نیز با اقداماتی که انجام شده به زودی به مرحله اجرایی برسد و مشکل پارکینگ در محدوده بازار قدیم مرتفع شود.

رستمی‌فر در ارتباط با سرویس‌های بهداشتی بازار نیر گفت: شورای شهر هم‌چنان از دوره‌های گذشته در صدد مدرن‌سازی سرویس بهداشتی بازار قدیم بوده است، وی با بیان اینکه نقشه‌هایی از دوره قبل تهیه شده، گفت: شهردار قشم هم‌اکنون پیگیر این موضوع است و اخیرا  نشست شورا و شهرداری با هیئت امنای بازار قدیم نیز برگزار شده است؛ وی افزود: در این نشست مقرر شد سرویس‌های قدیمی از سوی شهرداری تخریب شود و با مدرن‌سازی، سرویس‌های جدید در اختیار بازار و مسجد بازار قدیم قرار بگیرد.

رئیس شورای شهر قشم در ادامه به احداث حمام‌های عمومی در چند نقطه از شهر اشاره کرد که برای خدمت‌رسانی به میهمانان و مسافران، در دستور کار شهرداری قشم قرار دارد.

شهرک گلستان در اختیار منطقه آزاد است

اگر منطقه آزاد زمین واگذار کند شهرداری در گلستان پارک می‌سازد

در ادامه یکی از شهروندان که به کار ساخت و ساز در شهر قشم فعالیت دارد در ارتباط با ساختمان‌سازی در شهرک گلستان، از نبود فضای سبز، و مشکلات واگذاری انشعاب آب و برق، انتقاد کرد.

دکتر محمدرضا اسلامی نایب رئیس شورای اسلامی شهر قشم، درپاسخ به اظهارات این شهروند گفت: شهرک گلستان در حیطه مسئولیت و اختیارات سازمان منطقه آزاد قرار دارد و پروانه‌های ساخت و ساز آن نیز از سوی سازمان منطقه آزاد صادر شده است، وی افزود: اما وظیفه‌ی ما است که این موضوع را پیگیری کنیم و مسلما وقتی مردم به ما مراجعه می‌کنند ما نیز به طور مستند می‌توانیم به ادارات مربوطه مراجعه کنیم و پیگیری‌های لازم را انجام دهیم. وی در ادامه در ارتباط با ایجاد فضای سبز به آمادگی و تمایل شهرداری جهت ساخت پارک در شهرک گلستان اشاره کرد و گفت: در صورتی که سازمان منطقه آزاد زمین مورد نظر را به شهرداری واگذار کند، شهرداری به این موضوع ورود خواهد کرد کما اینکه پیگیری‌هایی در این رابطه با مسئولین سازمان منطقه آزاد داشته‌ایم.

دکتر اسلامی با بیان اینکه فضاهای مذهبی، اداری و فضای سبز این شهرک از قبل پیش‌بینی شده گفت: ما مننتظریم که یا سازمان به این قضیه ورود کند و یا زمین مورد نظر را به ما واگذار کند تا شهرداری اقدام نماید.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قشم، در ادامه با بیان اینکه بحث برق و به ویژه آب یکی از مباحث چالش بر انگیز در قشم است، گفت: پیگیری‌هایی از نظر قانونی و تعاملی با منطقه آزاد انجام شده و استمرار دارد که بتوانیم مشکلات مردم را در این بخش حل کنیم. وی افزود: بنا به گفته‌ی مسئولین منطقه آزاد، شبکه آب و فاضلاب شهرک گلستان هنوز تکمیل نشده و مردم باید برای توسعه شبکه همکاری کنند وی تاکید کرد: به هر حال این موضوع در حال پیگیری است، ولی با توجه به اینکه شهرک گلستان کاملا در اختیار منطقه آزاد قرار دارد ممکن است حصول نتیجه کمی زمان‌بر باشد.  

کمیسیون‌ها بازوی شورای شهر هستند

در ادامه مهندس علی بازماندگان عضو شورای شهر قشم، در پاسخ به سوال یکی ازشهروندان در ارتباط با چگونگی تشکیل و وظایف کمیسیون‌های شورای شهر گفت: اصولا خدمات‌دهی در بخش شهری کاری سهل و ممتنع است، به هرحال وقتی بخشی از شهر را می‌خواهید خدمات بدهید ممکن است بخش دیگری دچار مشکل شود به هر حال یک مدیر شهری باید تمام مسائل را هنرمندانه ببیند که کم‌ترین آسیب‌ها را داشته باشد. بازماندگان در این مورد به احداث بلوار ژئوپارک اشاره کرد و گفت: علیرغم این که خدماتی برای مردم ایجاد کرده ولی یک سری مشکلاتی را هم در بحث فاضلاب برای مردم به وجود آورده است وی با این مقدمه در پاسخ به سوال این شهروند در ارتباط با کمیسیون‌ها گفت: یکی از بازوهای شورای شهر کمیسیون‌ها هستند یعنی شورای شهر به کمک مردم تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری می‌کند وی افزود: با توجه به نوع ماموریت و وظایف کمیسیون‌ها اعم از عمران، حقوق، اجتماعی و فرهنگی، تصمیم‌ها و نظرات کارشناسی شده را در زمینه‌های مختلف به شورا اعلام می‌کنند.

وی در ادامه گفت: انتخاب اعضای کمیسیون‌ها بر اساس سوابق قبلی کمیسیون‌های شورا، و فعالین اجتماعی و فرهنگی شهر، و تجربیات کسانی است که در سازمان‌های مردم‌نهاد و در زمینه‌های مختلف در سطح شهر کار می‌کنند.

وی به عنوان مثال به اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر اشاره کرد که از بین اساتید دانشگاه‌ها و فعالین حوزه فرهنگ و آموزش انتخاب شده‌اند.

بازماندگان در ادامه با بیان اینکه هر کسی در شهر احساس کند که در هر یک از کمیسیون‌ها می‌تواند فعالیت کند و به مردم خدمت کند، طبعا در کمیسیون‌ها و شورای شهر به روی همه باز است و می‌توانند جذب کمیسیون‌های شورای شهر شوند. وی به مرکز پژوهش‌ها نیزاشاره کرد و گفت: در این مرکز نیز به روی مردم باز است و هیچ چیز تمام شده‌ای در شورا وجود ندارد و هر وقت هر کسی احساس کند می‌تواند کاری انجام دهد و به ما کمکی کند از سوی ما مورد استقبال قرار می‌گیرد و هیچ‌گونه محدویتی برای هیچ‌کس وجود ندارد. وی در ادامه در پاسخ به سوالی در ارتباط با کمیسیون فرهنگی گفت: ارتباط تنگاتنگی بین این کمیسیون شورا با آموزش و پرورش و دانش آموزان وجود دارد و تصمیماتی که در این مورد گرفته می‌شود با هماهنگی کامل با متولیان این بخش است.

مشکل آب‌های سطحی قشم به طور کامل حل می‌شود

در ادامه یکی از شهروندان در ارتباط با آب‌های سطحی به عنوان یکی از معضلات شهر قشم انتقاد کرد. شهردار قشم مهندس احمد رحیمی هلری در این مورد پاسخ داد و گفت: در خصوص رفع مشکلات آب‌های سطحی، شهرداری محله به محله کارش را شروع کرده و همچنان ادامه دارد.  وی افزود: ابتدا از محلات آسیب‌پذیر شهر مثل محله‌های سجادیه شمالی و جنوبی شروع کرده‌ایم، همچنین محله چاه تنگو که ۹۰ درصد کار این محله به اتمام رسیده است، و به همین صورت محله به محله پیش می‌رویم تا بتوانیم به طور قطعی این مشکل را در شهر قشم حل کنیم. پرسش‌گر به محله ملاموسی اشاره کرد و شهردار پاسخ داد: در این محله نیز کار را شروع کرده‌ایم و تیم خدمات شهری شهرداری در آنجا حضور دارند و در حال انجام کار هستند.

حفر چاه فاضلاب در معابر عمومی زیبنده‌ی شهر نیست

اجرای طرح فاضلاب شهری

در ادامه دکتر اسلامی نایب رئیس شورای شهر، در ارتباط با آب‌های فاضلاب و حفر چاه در محلات با اشاره به اینکه بخشی از این مشکلات از سوی شهرداری حل شده، گفت: حفر چاه مشکلاتی برای شهر ایجاد خواهد کرد، ما انتظار داریم مردم همکاری کنند و اقدام به رهاسازی آب‌های سطحی در معابر نکنند. وی افزود: به شکلی نباشد که مردم آب شستشوی حیاط یا فاضلاب‌ها را به کوچه رها کنند و انتظار داشته باشند که شهرداری بیاید و این مشکل را حل کند. وی افزود: صحبت‌هایی در این ارتباط با بزرگان و مشایخ شهر شده است که این موضوع را در جلسات مختلف فرهنگ‌سازی کنند. مسئول کمیسیون بهداشت و درمان شورای شهر ادامه داد: حفر چاه در معابر عمومی محله زیبنده آن محله و شهر نیست وی افزود: چنانچه موارد خاصی باشد که خانواده بی‌بضاعتی واقعا توانایی حفر چاه در خانه را نداشته باشد، این موردهای استثنایی را می توان با کمک شهرداری حل کرد و اینکه در معابر عمومی محله چاه حفر شود و مردم آب‌های سطحی و فاضلاب را به آن چاه بریزند زیبنده‌ی آن محله و مردم نیست و نه جوابگو است، کما اینکه ما در برخی از کوچه‌ها برای ماشین آتش‌نشانی و سایر خدمات اورژانسی و فوری دچار مشکل هستیم.

اسلامی در ادامه به طرح فاضلاب شهری نیز اشاره کرد و ضرورت آن را یادآور شد و گفت: متاسفانه در بافت قدیم به خاطر ساخت و سازهای غیر اصولی انجام این طرح کمی زمان‌بر است اما در بافت‌های جدید چون ساخت و سازها اصولی است این مشکلات حل شده، وی در ادامه به بحث بیماری‌های واگیر و فصلی نیز اشاره کرد که در اثر آبهای سطحی رخ می‌دهد و نگران‌کننده است.

مشکل آب‌های سطحی ملا موسی برطرف شود

در ادامه دکتر رستمی‌فر رئیس شورای شهر قشم،  در بحث آب‌های سطحی اضافه کرد: یک بخشی از مسئله این است که ما به عنوان شهروند برخی مسائل را رعایت نمی‌کنیم و این تفکر وجود دارد که اگر آب شستشوها را در معابررهاسازی کنیم، چون نجاست ندارد، برای شهروندان مشکلی ایجاد نمی‌کند و لذا ایرادی ندارد، در حالی که این‌طور نیست و مشکلات خاص خودش را دارد وی افزود: ممکن است افراد ضعیفی باشند که توانایی حفر چاه درمنازل نداشته باشند، که این موضوع نیز از سوی شهرداری پیگیری خواهد شد. رستمی‌فر افزود: من اینجا از آقای شهردار خواهش می‌کنم دو سه مورد مشکلاتی که در محله ملاموسی وجود دارد را برطرف کنند. رئیس شورا گفت: به هر حال ما ابزارهای شکایت را هم داریم ولی ما اعتقاد داریم شکایت کردن از شهروند خودمان، یعنی شکایت از خودمان. اینکه ما پرونده را ببریم دادگستری زیبنده‌ی ما و مردم ما و شهرمان نیست. لذا این مسئله را باید به صورت فرهنگ‌سازی حل کنیم و جاهایی هم که واقعا مشکل دارند شهرداری ورود کند و این مشکل را برطرف کند. وی در پایان تاکید کرد که شهردار به محله ملاموسی که شهروند پرسش‌گر اشاره کرده ورود کند و مشکل را برطرف نماید.

حفر چاه مسکّن است

مردم برای ایجاد شبکه شهری همکاری کنند

در ادامه شهردار قشم با بیان اینکه حفر چاه فاضلاب در محلات بیشتر مسکن است تا علاج قطعی، از ایجاد شبکه شهری در محلات خبر داد و از مردم خواست برای ایجاد شبکه شهری همکاری کنند و اتشعاب بگیرند.

ضرورت ایجاد سیستم در شورا

کمیته پایش پروژه‌های شهری را رصد می‌کند

در ادامه مهندس حسن حسن‌زاده عضو شورای اسلامی شهر قشم به ضروت ایجاد سیستم در شورا و شهرداری اشاره کرد و بر لزوم تغییر کار شورایی از روش سنتی به روش جدید تاکید کرد.  

این مسئول کمیسیون عمران شورای شهر گفت: سیستم را طوری باید طراحی کنیم که از انتخاب پروژه، بودجه، نظارت، اجرا و… یعنی از صفر تا صد پروژه‌ها در این سیستم تعریف شود.

حسن‌زاده در ادامه گفت:  در بحث عمرانی قرار است کمیته پایشی تشکیل شود که پروژه‌های شهری را رصد کند و خلاها، نیازها و اولویت‌های این بخش را مشخص کند.

وی از مردم خواست حین بیان مشکلات نقطه نظرات و پیشنهادات خود را نیز بیان کنند تا به راهکاری برای حل مشکل برسیم. این عضو شورای شهر، به عنوان مثال به مشکل آب‌های سطحی اشاره کرد و از مردم خواست نقطه نظرات و پیشنهادات خود را به شورا اعلام کنند تا نظرات و پیشنهادات آنان وارد کار عملیاتی و اجرایی شود؛ وی با تاکید بر اینکه شورا نیاز به مشارکت و هم‌فکری مردم دارد گفت: جلسات یک‌بار درهفته‌ی شورا و حتی جلسات کمیسیون‌ها به خودی خود به ویژه اگر به صورت تئوری و نظری باشد کاری از پیش نخواهد برد مگر اینکه نظریه‌ها به صورت عملی بکار گرفته شود و امکان اجرایی و عملیاتی داشته باشند. وی از مردم خواست وقتی به شورا مراجعه می‌کنند و مشکلی را مطرح می‌کنند به صورت کتبی اقدام نمایند؛ در این صورت، قطعا وقتی ما به عنوان نماینده مردم جهت پیگیری به مسئولین مربوطه مراجعه می‌کنیم به عنوان یک دغدغه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد تا اینکه شفاهی یا به صورت تلفنی باشد. وی افزود: به طور مثال همین مشکل شهرک گلستان، اگر مردم پای کار بیایند و به صورت جمعی نامه بدهند و درخواست کنند قطعا پیگیری‌های ما هم بهتر نتیجه خواهد داد. وی افزود: نشست عمومی بعدی شورا با حضور مسئولین خواهد بود، و تاکید کرد تا مردم مسائل و موضوعات را به صورت کتبی به شورا ارائه کنند تا پیگیری‌ها به سرعت انجام شود.

مهندس حسن‌زاده در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در مورد معضل بیکاری، گفت: یکی از کمیسیون‌ها در ارتباط با ایجاد بانک اطلاعاتی پیگیر این موضوع است که تخصص‌ها و متقاضیان کار و از طرف دیگر کسانی که به آن تخصص ها نیاز دارند، شناسایی کند، وی افزود: شورا سعی می‌کند به عنوان رابط این نقش را ایفا کند.

وی در ادامه به دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قشم اشاره کرد و گفت: در بحث مهارت‌آموزی و کاربردی بودن رشته‌های دانشگاه خیلی تلاش شده که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند جذب بازار کار شوند. وی از این موضوع به عنوان یکی از دغدغه‌های شورا عنوان کرد و گفت: حتی در صورت امکان کمیسیون یا کمیته‌ای برای این موضوع در شورای شهر تشکیل خواهیم داد که آن را پیگیری کند و من حتما در نشست بعدی نتیجه آن را به اطلاع شما خواهم رساند.

اوقات فراغت از دغدغه‌های شورای شهر قشم است

خانه‌های قدیمی به مراکز فرهنگی تبدیل می‌شوند

در ادامه دکتر محمد شریف رنجبر عضو شورای اسلامی شهر قشم و عضو شورای شهرستان، در بحث اوقات فراغت در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در این نشست گفت: اوقات فراغت از همان ابتدا به عنوان یکی از دغدغه‌های شورای شهر مطرح بوده و تلاش‌هایی در این مورد انجام شده است وی افزود: در محلات قدیمی شهر، خانه‌های قدیمی برای این کار در نظر گرفته شده و مقرر شده با تغییر کاربری به مراکز فرهنگی و تفریحی تبدیل شوند. وی افزود: از این مراکز برای کتاب‌خوانی و فعالیت‌های فرهنگی و تفریح و سرگرمی برای اوقات فراغت استفاده خواهد شد. رنجبر با بیان اینکه شورای شهر از دو زاویه این موضوع را پیش می‌برد گفت: از سوی دیگر شهرداری نیز دنبال ایجاد فرهنگ‌سرای جدیدی برای این موضوع است. وی به مطالعات انجام شده در محله آل کمال و محله زیرانگی‌ها در کنار قلعه پرتغالی‌ها اشاره کرد و گفت: در این زمینه اقدامات لازم در دست مطالعه و بررسی است.

دکتر رنجبر با اشاره به انبوه درخواست‌ها و نیازها در محلات مختلف گفت: به دلیل ساخت و سازهای سالیان گذشته از حیث اینکه بچه‌ها بتوانند بازی و تفریح کنند با کمبود فضاهای مورد نیاز مواجه هستیم. وی در ادامه با بیان اینکه این موضوع در کمیسیون‌های شورای شهر در حال بررسی و تصمیم‌گیری است اظهار امیدواری کرد که این اقدامات در تمام محله‌های شهر قشم انجام شود.

زیرانگی‌ها صاحب فرهنگ‌سرا می‌شوند

در ادامه مهندس رحیمی شهردار قشم در بحث اوقات فراغت از احداث فرهنگ‌سرا در محله زیرانگی‌ها خبر داد.

وی افزود: در بحث بازسازی کتابخانه این محله نیز شهرداری ورود کرده و قرار است کتابخانه‌ی قدیمی این محله بازسازی شود. وی در بحث زمین‌های ورزشی به احداث سالن ورزشی در محله گلشهر اشاره کرد.

احداث پارک در محله توحید در دست بررسی است

 شهردار گفت: شهرداری در نظر دارد پس از صدور مجوز شورا، در محله توحید نیز با اعتباری بالغ بر ۴میلیارد ریال پارک احداث کند. وی به ایجاد زمین والیبال در محله مسنی‌ها اشاره کرد که با همکاری جوانان محله انجام شده است. شهردار افزود: در هر محله‌ای که زمین و فضای مورد نیاز وجود داشته باشد شهرداری در بحث اوقات فراغت و مباحث ورزشی ورود می‌کند

حمایت‌های مادی و معنوی شورا و شهرداری از ورزش‌کاران

قهرمان‌پروری از سیاست‌های  شورای شهر است

دکتر رستمی فر در پاسخ به سوالی در ارتباط با حمایت از ورزش و ورزش‌کاران، گفت: در بحث حمایت‌های ورزش در ادوار مختلف هم از سوی مجموعه فرمانداری و هم سازمان منطقه آزاد و شورای شهر اقدامات خوبی انجام شده است.

شهرداری قشم در ادوار مختلف از تیم های ورزشی که در سطح ملی و استانی حضور داشته‌اند حمایت کرده است وی افزود: شورا و شهرداری در ادوار مختلف هزینه‌های اعزام تیم‌های ورزشی را پرداخت کرده است. رستمی‌فر تاکید کرد: حمایتی که از سوی شورا و شهرداری قشم شده نسبت به شوراهای شهرها و روستاهای جزیره یک حمایت مضاعف بوده به طوری که ما جور شهرهای دیگر و حتی جور تربیت بدنی را هم کشیده‌ایم.

وی افزود: بسیاری از مسابفات ملی و استانی در سالن روزشی شهدای خلیج فارس شهرداری قشم برگزار شده و هزینه‌های آن و حتی هزینه ی شام و نهار نیز از سوی شهرداری پرداخت شده است.

وی تاکید کرد: کمک به ورزش و قهرمان‌پروری و بحث نشاط در جامعه از وظایف ما است و باید کمک کنیم و تا ‌جایی که توانسته‌ایم کمک مادی کرده‌ایم و هم کمک معنوی، اعضای شورا و شهردار در مراسم ورزشی حضور نیز دارند و این حمایت‌های معنوی و مادی باعث دلگرمی ورزش‌کاران ما است. رستمی‌فر گفت: در ادوار گذشته،  دوره‌ای بوده که ما به دو نفر از ملی‌پوشان قشمی، با اهدای خودرو این عزیزان را تشویق کرده‌ایم.

حمایت از ورزش برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی

رستمی‌فر با اشاره به این‌که بحث آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های شورای شهر است، گفت: هر جا بحث نشاط اجتماعی و ورزش بوده، شورا و شهرداری ورود کرده است، وی افزود: بحث آسیب‌های اجتماعی با جدیت در کمیسیون‌های اجتماعی دنبال می‌شود و این نوع حمایت‌ها را وظیفه‌ی خود می‌دانیم.  به هر حال اگر هم نواقصی هست به هر حال شاید بودجه و منابع مالی ما محدود باشد ضمن اینکه تیم تنیس روی میز ما در استان جزو نفرات اول هستند و شهرداری از این تیم حمایت می‌کند وی اظهار امیدواری کرد که بتوانیم از منابع مالی‌مان در راه توسعه و پیشرفت شهرمان توسعه فرهنگ، آموزش، ورزش و… استفاده کنیم تا ان‌شاءلله اوقات فراغت بچه‌های ما به نحو احسن مدیریت شود.

شورای شهر به دنبال ایجاد فضاهای ورزشی و تفریحی برای بانوان

در ارتباط با مکان تفریحی بانوان مهندس حسن‌زاده با تاکید بر اینکه این بخش از جامعه را قطعا نمی‌شود نادیده گرفت و به عنوان موضوع مهمی در شورای شهر و کمیسیون‌های شورا مطرح است و بارها و بارها مطرح شده گفت: شاید بتوانیم خیلی زود قسمتی از پارک بوستان را به بانوان اختصاص دهیم کما اینکه هر فضایی و پارکی که برای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی سطح شهر و محلات اختصاص می‌دهیم قطعا این را لحاظ می‌کنیم که مخصوص بانوان نیز باشد.

وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد در حال ساخت پلاژ مخصوص شنا برای بانوان است افزود: خوشبختانه همکاری‌های پروژه‌ای با سازمان داشته‌ایم که آن‌ها زمین واگذار می‌کنند و شهرداری پروژه را اجرا می‌کند. حسن‌زاده ادامه داد: چنانچه سازمانُ زمین مقابل آب شیرین‌کن را نیز به شهرداری واگذار کند، می‌توانیم فضاهایی برای ورزش و تفریح بانوان به صورت اختصاصی در نظر بگیریم. وی افزود: فرهنگ‌سرایی که بحث احداث آن در کمیسیون‌های شورا مطرح است قطعا بخش‌هایی از آن مختص بانوان خواهد بود. وی با بیان اینکه قطعا این بخش از جامعه، در شورای شهر مغفول نمانده، گفت: در جلساتی که داشته‌ایم صحبت‌هایی با بانوان شده و آن‌ها اعتقادد دارند که چنین فضاهایی می‌تواند به آن‌ها و تربیت فرزندان‌شان کمک کند. وی تاکید کرد: پارک بانوان را سریعا پیگیری خواهیم کرد و منتظر نقطه نظرات و پشنهادات آن‌ها نیز هستیم.

شهروندان با بیان مشکلات، راهکار بدهند/ در کمیسیون‌های شورای شهر به روی همه باز است

دکتر اسلامی در ادامه از فعالیت‌های جمیله وثوق به عنوان مدیر فرهنگ‌سرای خلیج فارس شهرداری قشم در محله آل کمال به‌خاطر تشکیل کلاس‌های آموزشی و فرهنگی برای بانوان قشم تشکر و قدردانی کرد. وی افزود: ایشان با حضور کارشناسان و برگزاری کلاس‌های خیاطی هنری و فرهنگی و آموزشی، کلاس‌های کامپیوتر و… فعالیت می‌کنند. نایب رئیس شورای شهر ادامه داد: با وجود این مرکز، وقتی مطالبه‌ای باشد ما موظفیم این را ارائه بدهیم، درخواست‌ها باعث می‌شود که ما مربی استخدام کنیم یا به صورت دوره‌ای با آن‌ها قرارداد ببندیم. وی در ارتباط با کمیسیون‌های شورای شهر نیز گفت: در کمیسیون‌ها و شورای شهر به طور کلی به روی همه باز است و اگر کسانی علاقه‌مند و پیگیر مسائل شهر باشند می‌توانیم حکم بزنیم و عضو کمیسیون شوند. اسلامی تاکید کرد: ما از شهروندان عزیز انتظار داریم همان‌طور که مشکلی را مطرح می‌کنند راهکار هم ارائه بدهند ما پنج نفر هستیم با پنج فکر ولی وقتی صد نفر با صد فکر باشیم شاید بتوانیم بهتر کار کنیم. بحث پلاژ بانوان و ورزشگاه‌ها و پارک‌های اختصاصی بحث مهمی است و بارها مطرح شده و هرگاه مطرح می‌شود در جزیره و استان هرمزگان مثل یک تابویی است. وی اظهار امیدواری کرد که هم مسئولین پای کار بیایند و هم در جامعه  فرهنگ‌سازی شود و این مهم تحقق پیدا کند. وی به زمینی در نزدیکی دهکده ساحلی اشاره کرد که رایزنی‌های لازم از سوی شورا انجام شده که به پارک خانواده اختصاص یابد. اسلامی افزود: فضاهای مختلف دیگری هم داریم که می‌توان به صورت بهینه از آن‌ها استفاده کرد.

احداث مجموعه فرهنگی و ورزشی در بلوار ژئوپارک

آسیب‌های اجتماعی شناسایی می‌شوند

در ادامه دکتر رستمی‌فر رئیس شورای اسلامی شهر قشم، در ارتباط با مجموعه‌های فرهنگی و تفریحی به تخریب ساحل در دوره مدیرعامل اسبق سازمان در پیش از سال۹۰اشاره کرد که با وجود مخالفت‌های مردم و شورای شهر، انجام شد و تبعات منفی آن امروز دامنگیر مردم شده است. وی افزود: متاسفانه بی‌تدبیری‌ها، بی‌برنامه‌گی‌ها و نداشتن نقشه مدون، و طرح جامع و راهبردی در آن دوره باعث شد که امروز ما شاهد مشکلاتی در بحث فاضلاب‌ها برای مردم باشیم. وی افزود: بخشی از بی‌تدبیری‌ها هم شاید از جانب ما در مدیریت وقت شهرداری بوده که ساحل کنار اسکله شهید ذاکری را ما تخریب کردیم و دریا را پر کردیم. مجموعه‌ای از این بی‌مدیریتی‌ها و بی‌تبیری‌ها را که امروز کنار هم بگذاریم و مشکلاتی که ما کم‌کم داریم به آن دچار می‌شویم فکر می‌کنم وضعیت درگهان دیگری است. ولی ما در شورا و شهرداری و فرمانداری زود به فکر افتادیم که شهر قشم مسئله‌ای مثل مسئله‌ی درگهان برایش پیش نیاید. رئیس شورا گفت: برای مدیریت این مسئله، اقداماتی در حال انجام است که با زه‌کشی، خانه‌های مردم حفظ شود. مشابه همین اتفاق که در محله صاحب زمان افتاد و با تدبیرهای مدیریتی آن را حل کردیم، از سوی کمیسیون عمران شورا این موضوع در حال پیگیری است.

وی با اشاره به همکاری‌های سازمان منطقه آزاد به پروژه‌های فرهنگی و گردشگری در حد فاصل پارک موسوم به دوحه تا شهرداری اشاره کرد که از سوی سازمان در اختیار شهرداری قرار گرفته و در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی که خانواده‌ها و فرزندان ما را تهدید می‌کند، مجموعه‌های فرهنگی و گردشگری در دست احداث است.  

وی با بیان اینکه امروزه دیگر آسیب‌های اجتماعی تنها به اعتیاد محدود نمی‌شود، گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی فراتر از اعتیاد هستند که باید برای آن‌ها تدبیری اندیشیده شود و تمامی این آسیب‌ها در کمیسیون اجتماعی و امور خانواده در حال برنامه‌ریزی است. وی افزود: ما بارها از مردم خواسته‌ایم بیایند و در کمیسیون‌ها به ما کمک کنند؛ در فضای مجازی فراخوان داه‌ایم و در تریبون نماز جمعه نیز اعلام کرده‌ایم که در کمیسیون‌های شورا مشارکت کنید. وی در پاسخ به درخواست یکی از بانوان حاضر در جلسه، از شهردار خواست در ساحل بلوار ژئوپارک نیز به مانند ساحل شمالی فضاهایی را جهت قرار دادن صندلی و فضاهای مختصر ورزشی تعریف کنند تا ان‌اشاءالله طرح بزرگ آن محدوده که شامل مجموعه‌ی بزرگ فرهنگی و گردشگری است، آماده شود و نیازهای این بخش برطرف شود.  رستمی‌فر ادامه داد: در ارتباط با ایجاد نشاط اجتماعی و مسائل فرهنگی شورای شهر نشستی با دکتر درویش‌نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان برگزار شده و قول های مساعدی جهت همکاری داده‌اند. و ی اظهار امیدواری که با کمک منطقه آزاد همه دست به دست هم بدهیم تا ان‌شاءالله مشکلات برطرف شود.

 

چرا با منطقه آزاد تعامل نمی‌کنید

پاسخ‌های صریح رئیس شورا به پرسش‌های یک شهروند

دکتر رستمی‌فر در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در ارتباط با تعامل با منطقه آزاد به مشکلات قانونی اشاره کرد و گفت: مشکلات ما، تداخلات قانونی است که باید در تهران دنبال کنیم و ما نه با منطقه آزاد قشم و نه با مدیرعامل شخصا، هیچ مشکلی نداریم. هم ما و هم منطقه ازاد باید کارهای عمرانی خود را کما اینکه انجام می‌شود، پیش ببریم و مردم را متضرر و معطل نکنیم.

رستمی فر گفت: این سوال مطرح است که چرا تعاملی با منطقه آزاد صورت نمی گیرد؟ وی افزود: آیا تعامل باید جاده دو طرفه باشد یا نه؟ ما معتقدیم منطقه آزاد فرصت است ولی منطقه آزاد باید به وظایف اقتصادی خود بپردازد؛ وقتی منطقه آزاد به مباحث آب و برق تلفن و شناسنانه، فاضلاب مردم و… ورود کند آن‌وقت چگونه می‌تواند در ماموریت‌های کلان اقتصادی و تجاری خود نقش‌آفرینی کند؟ آیا وظایف منطقه آزاد در دنیا همین است که در اینجا اعمال می‌شود؟ آیا این‌ها جزو وظایف منطقه آزاد است؟ این چه قانونی است که در ارس، آبادان خرمشهر، انزلی و چابهار که همه جزو مناطق آزاد هستند، قوانین شهرداری‌ها حاکم است ولی در قشم و کیش حاکم نیست؟ مگر مردم حاکمیت ندارند مگر مردم رای نداده‌اند؟ مگر اصل نوزدهم قانون اساسی نمی‌گوید همه مردم ایران از هر نژاد وقبیله ای و… از حقوق مساوی برخوردارند.

رئیس شورای اسلامی شهر قشم افزود: اصلاح قوانین بله، از خواسته‌های ما است در دوره‌های قبلی هم پیگیرهمین موضوع بودیم. در دوره سوم شوراها افتخار ما این است که توانستیم شوراها را که می‌خواستند حذف کنند، با پیگیری‌های‌مان، شورا را حفظ کردیم. دوره چهارم هم تلاش کردیم اما در دوره مدیرعاملی دکتر مشیری تلاش ما با وقفه مواجه شد، حضور دکتر مشیری در بدنه سازمان که ما فکر می‌کردیم مسائل‌مان را حل می‌کند یک‌سال و نیمی وقفه در کار ما ایجاد کرد؛ منتظر ماندیم که شاید باب مصالحه و تفاهمی باز شود؛ آقای دکتر مشیری هم در واقع نتوانستند در آن مسیر حرکت کنند.

رستمی‌فر ادامه داد: شهرداری یک نهاد عمومی غیر دولتی است، شورا هم نماینده کل مردم است باید نظارتش بر شهرداری و سایر دستگاه‌های مرتبط اعمال کند، وی تاکید کرد: این حرف قانون اساسی است و حرف من نیست، قانون به من می‌گوید تو قانون خودت را اعمال کن! هیچ جای قانون نیست که به شهردار بگوید تو برو قانون منطقه آزاد را اعمال کن!

وی افزود: امروز هم بحث اصلاح قانون است و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هم طرح اصلاح قوانین مناطق آزاد را کلید زده است. ما هم وقتی مطلع شدیم ورود کردیم و با کسانی که آن طرح را تکمیل کردند نشست برگزار کردیم. یک سری نقطه نظرات را گفتیم، دغدغه‌های ما هم اعمال شد از جمله ماده ۱۱صدور پروانه ها،  و ماده ۱۳معافیت‌های مالیاتی. ما نه با منطقه آزاد و نه با هیچ کسی مشکلی نداریم مشکل ما این است که مالکیت‌های مردم به رسمیت شناخته شود. طوماری بود در سال۷۲ که مردم نوشته بودند، من همان موقع یکی از کسانی بودم که این طومار را بردم تهران و تبصره دو به ماده ۲۴قانون مناطق آزاد اضافه شد که مردم جزایر همانند سایر اهالی مالکیت‌شان معتبر می‌باشد. ولی اعمال نمی‌شود؛ به‌خاطر اینکه تحدید حدود قانونی از نظر شورا صورت نگرفته است. در رژیم طاغوتی یک سندی ظالمانه به نام دولت شاهنشاهی گرفته‌اند که از نظر ما این سند ظالمانه باید اصلاح شود و حالا در مجلس پیگیر این موضوع هستیم. هرچند این مانع مسئله تلاش‌های ما نبوده است و ما در ارتباط با سندهای روستایی موفقیت‌هایی داشته‌ایم؛ و تلاش‌های بنیاد مسکن و اداره ثبت در این خصوص قابل کتمان نیست و تشکر می‌کنیم. اما تعامل، ما با تعاملی موافق هستیم که ۱): عزت مردم را نگه دارد؛ ۲): بحث تفویض در آن نباشد. ما قانون داریم، آن‌جاهایی که اختلاف قانونی داریم بنشینیم حل کنیم. بحث آب را نیامدند حل کنند، ما پیگیری‌های قضایی کردیم احکامی هم صادر شد که آب به مردم بدهند.  اگر جایی خلاف قانون عمل شود در جمهوری اسلامی مراجعی هستند که رسیدگی می‌کنند. وقتی در دیوان عدالت اداری، به عنوان بالاترین مرحله؛ به ما می‌گویند که شما حق ندارید تعامل کنید، شما چکاره هستید، مگر شما قانون‌گ‌ذار هستید، ما که اینجا قاضی هستیم نمی‌توانیم و هر تفاهم و تعاملی برقرار کنید باطل است. وقتی دیوان عدالت اداری که مرا و همکاران مرا و شهردار را می‌توانند منفصل کند چنین حرفی می‌زند آن‌وقت تعامل سخت‌تر می‌شود، اصل هم همین است. با وجود این، ما حاضر شدیم تفاهم کنیم تا یک مقطعی هم ادامه دادیم تغییراتی در تفاهم نامه دادیم و فرستادیم؛ مشکل ما مشکل قانون است که قانون باید حل شود و دوم محدوده منطقه آزاد است که باید مشخص شود. مجلس هم همین اعتقادش را دارد که منطقه آزاد به مباحث جمعیتی ورود نکند و به وظایف و ماموریت اصلی خودش مثل سایر نقاط دنیا بپردازد. یا باید تفکیک محدوده صورت بگیرد یا تفکیک وظایف و یا قانون را اصلاح کنیم. اصلا بگویند شورا و شهرداری نباشد. یا منطقه آزاد از حوزه شهری خارج شود، راه دیگری نیست. البته لازم به ذکر است که جناب مهندس مومنی مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد قشم تعامل و همکاری لازم در بحث عمران و توسعه شهری و اجرای پروژه‌های شهرداری داشته‌اند و امیدواریم کما فی‌السابق این همکاری برای اجرای پروژه‌ها و توسعه و عمران شهری استمرار داشته باشد و قطعا وظایف ما به عنوان شورا و شهرداری و سازمان منطقه آزاد و همچنین فرمانداری و سایر نهادها و سازمان‌ها ارائه خدمات شایسته به مردم عزیز است و همگی خدمت‌گزار مردم هستیم.

برداشت ما از قانون باید منطبق با واقعیت‌ها باشد

رئیس شورای شهر قشم در ارتباط با مشکلات مالیاتی در پاسخ به یکی از شهروندان گفت: دغدغه‌ی خود ما هم کم‌تر از تجار نیست. بارها مدیرکل و مدیران شهرستانی را دیده ایم و پیگیری کرده‌ایم که مشکل را حل کنند. یک تفسیری اداره حقوقی سازمان مالیاتی داده است از ماده ۱۳؛ قانون مناطق آزاد می‌گوید: معافیت مالیاتی منوط به این است که مجوز از سازمان منطقه آزاد باشد، اما وقتی به ماده ۱۳ نگاه می‌کنیم می‌گوید: هرگونه فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد از پرداخت مالیات معاف است. تفسیری که امروز مدیرکل امور مالیاتی می‌کند یک تفسیر است و تفسیر باید بسپاریم به مرجع اصلی‌اش. در قانون اساسی مرجع تفسیر قوانین عادی مجلس شورای اسلامی است و قانون اساسی را شورای نگهبان. اینکه چه تفسیری داشته‌اند ما هم تفسیر خودمان را داریم که این چیزی که شما می‌گویید نقض غرض است. چرا نقض غرض است چون ماده ۱۱ می‌گوید: صدور مجوزها در صورتی که متصدی مستقیم وجود نداشته باشد. و این با آن تفسیر منافات دارد قانون‌گذار که حکیم است. لذا ماحصل آن نامه‌ای که شورای اسلامی شهر در دوره گذشته تنظیم کرده الان هم آماده کرده‌ایم و به مجلس شورای اسلامی ارسال شده تا استفساریه صادر شود. ما برداشت‌مان از قانون باید منطبق با واقعیت‌ها باشد. هر نوع فعالیتی در مناطق آزاد معاف از معالیات است و نگفته که باید مجوز از مناطق آزاد بگیرید اگر می‌گفت با ماده ۱۱ آن اختلاف داشت پس مراد قانون‌گذار این نیست که نقض غرض در یک ماده‌ی دیگر اعمال کند. هر وقت قانون گفت: منوط به دریافت پروانه از مناطق آزاد، آن‌وقت می‌توان استناد کرد. وقتی ماده ۱۱ می‌گوید: وقتی متصدی مستقیم وجود داشته باشد متصدی باید انجام دهد و نه منطقه آزاد… این را قانون می‌گوید. در بحث اظهارنامه‌ها هم، من در تهران هم صحبت کردم اینکه اگر کسی اظهارنامه ندهد باید مالیات پرداخت کند به نظر می‌رسد خلاف نظر قانون‌گذار است. وی با ارائه دو مثال چرایی و چیستی این قانون را روشن می‌کند و می‌گوید: دو مثال می‌زنم مثال اول اینکه مقام معظم رهبری متولدین سال ۵۴ به پایین را از خدمت سربازی معاف کرده‌اند، کسانی را که متولدین ۵۴ به پایین هستند به خدمت سربازی اعزام نمی‌شوند ولو اینکه کارت پایان خدمت نداشته نباشد. ولی چون اقدام نکرده ممکن است گذرنامه ندهند. بحث دیگر گواهینامه رانندگی است کسی که با اتومبیل رانندگی می کند اگر گواهینامه به همراه نداشته باشید، صلاحیت رانندگی را دارد اما تخلف است و به طور مثال شامل پنج تومن جریمه‌ی رانندگی می شود اما آن کسی که گواهینامه ندارد جریمه‌اش به فرض یک میلیون است و مجازات‌های دیگری هم دارد؛ بنابر این آن کسی که معافیت مالیاتی دارد معافیت دارد، اما باید یک جریمه‌ی جزیی پرداخت کند بخاطر اینکه اظهارنامه را تحویل نداده است. این نظر و استنباط من از قانون است. ان‌شاءالله این مورد را هم از مجلس درخواست نظریه خواهیم کرد و به هر حال هر نظریه و اعمال قانون در جهت تسهیل و گره‌گشایی کار مردم باشد.

به مسئول امنیتی شهرستان کمک کنیم

رستمی‌فر در ادامه در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در ارتباط با بحث نا امنی‌های اخیر و سال‌های گذشته در شهرستان گفت:  می‌توانیم در بحث امنیت به مسئولین کمک کنیم و خواسته‌های مردم را به مسئولین امنیتی منعکس کنیم؛ مسئول شورای تامین هر شهر فرماندار آن شهرستان است. وی با بیان اینکه ما هم نسبت به مسائل امنیتی نگران هستیم گفت: در جلسات محرمانه شورای شهر بارها این مطالب را بیان کرده‌ایم و اقداماتی هم شفاها انجام شده است. فرماندار محترم هم نگرانی‌شان امنیت است، مسئولین امنیتی و انتظامی هم دغدغه‌شان امنیت شهر و مردم است. وی تشریح کرد: آن‌ها نمی‌خواهند ناامنی به وجود بیاید چرا که ناامنی نه برای مسئولین خوب است و نه برای مردم، قطعا همه دنبال این هستیم که یک امنیت پایدار داشته باشیم. وی ادامه داد: برای اینکه یک امنیت پایدار داشته باشیم، همه ما باید کمک کنیم و مردم هم به مسئولین امنیتی کمک کنند. وی افزود: تا ما در کنار مسئولین امنیتی نباشیم، امنیتی اتفاق نمی‌افتد. وی افزود: به کمیسیون اجتماعی شورای شهر این ماموریت را می‌دهم که به این مسئله ورود پیدا کنند ما هم در شورای شهر در حد مسئولیت‌مان ورود خواهیم کرد.

لزوم راه‌اندازی سرویس‌های ایاب و ذهاب در سطح جزیره‌ی قشم

دکتر اسلامی در ارتباط با حمل و نقل گفت: دنبال این هستیم که حمل و نقلی داشته باشیم که در سطح جزیره  به طور روزانه به مردم خدمات ارائه کنند. وی با طرح این موضوع که کسانی به خاطر امور شخصی یا اداری یا بیماری می‌خواهند از روستاها به قشم بیایند و قادر به پرداخت هزینه نیستند، افزود: ما بیماران تالاسمی و.. داریم که بعضا در هفته‌ی سه روز باید مراجعه داشته باشند و ممکن است کرایه‌ی هر بار ۶۰هزار تومان از توان آن‌ها خارج باشد کما اینکه در برخی موارد ما شاهد هستیم که خیرین این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. وی ادامه داد: در شهر قشم نیز نیاز به سرویس‌های ویژه است که اگر بخش خصوصی پای کار بیایند و مشارکت کنند شهرداری می‌تواند به آن‌ها سوبسید بدهد و خدمات و تسهیلاتی در اختیار آن‌ها بگذارد.  وی افزود: در این زمینه صحبت‌هایی شده و در حال پیگیری هستیم.

 

اگر انتقاد کنی بایکوت می‌شوی

 چراغ خاموش مطالبه‌گری در هرمزگان

دکتر احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس، قشم حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر نقش تاثیرگذار افکار عمومی در راستای حل مشکلات جامعه، از نخبگان و بزرگان جامعه خواست به عرصه‌ی مطالبه گری ورود کنند. 

مرادی در نشست مردم با شورای شهر قشم با ابراز خرسندی از برگزاری نشست‌های اینچنینی ادامه داد: من چنین فضاهای آزادی را که شورا و شهردار خودشان را در نشست رو درو پاسخ‌گو بدانند کمتر دیده‌ام و این کار گران‌سنگی است که ما باید قدر چنین فضاهایی را بدانیم.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که ما همه نگران آن هستیم این است که به ما هرمزگانی‌ها اجازه نداده‌اند که مطالبه‌گر باشیم و بی‌پرده سوالات‌مان را بپرسیم و از مسئولین پاسخ بخواهیم.

وی تشریح کرد: این موضوع دستاورد یک سال و دو سال،  ده سال و یا بیست سال نیست، یک عمر است -چه قبل از انقلاب چه بعد از انقلاب- ما این‌طور بار آمدیم. وی تصریح کرد: همیشه به ما گفته‌اند اگر انتقادی بکنید بایکوت می‌شوی، دچار مشکل می‌شوی و یا از خدمات محرومت می‌کنند؛

وی درادامه با اشاره تضادهای قانونی و دوگانگی‌های مدیریتی در منطقه آزاد و دستگاه‌های اجرایی در شهرستان قشم گفت: هدف قانون‌گذار ایجاد دوگانگی نبوده است چرا که روح قانون این است که باید مردم راضی باشند، نه تنها در قشم، هرمزگان و یا کشور، بلکه در تمام دنیا این‌طور است وی افزود:هرگاه تصمیمی گرفته شود و قانونی وضع شود که مغایر رضایت مردم باشد نمی‌تواند قانون پابرجا، بادوام و مستحکمی باشد و قطعا در شکل کلان آن می‌تواند پایه‌های هر نظامی را سست کند.

وی افزود: یکی از وظایف دولت‌ها به طور عام خدمات‌رسانی عمومی به مردم و ایجاد نظم و برقراری امنیت در جامعه است. مرادی این موضوع را در مثالی تبیین کرد و گفت: فرض کنید در جایی زندگی می‌کنید که امنیت نداشته باشید و دایما استرس و نگرانی داشته باشید که حالا چه اتفاقی قرار است برای شما و خانواده‌تان رخ دهد؛ وی تاکید کرد: اینها نکات مهمی هستند که در هرمزگان مغفول واقع شده است.

دکتر مرادی با اشاره به حضور مستمرش در این حوزه انتخابیه گفت: من به این نکته پی برده‌ام که مردمی که در قشم زندگی می‌کنند مظلوم‌تر از مردمی هستند که در سایر نقاط هرمزگان زندگی می‌کنند چرا که نگاه بیرون از مجموعه قشم با نگاه کسی که خودش در قشم زندگی می‌کند، نسبت به وضعیت موجود متفاوت است وی تشریح کرد: از بیرون فکر می‌کنند هر  کسی در قشم زندگی می‌کند در ناز و نعمت و رفاه است ولی با مشاهده روستاهای قشم می‌بینیم هر چه فقر و بدبختی است در همین شهرستان قشم است.

مرادی در ادامه با اشاره به نقش تاثیرگذار افکار عمومی در جامعه به بحث مطالبه‌گری در قشم اشاره کرد و گفت: افراد عادی جامعه را نباید درگیر مطالبه‌گری کرد بلکه این نخبگان و بزرگان جامعه هستند که باید مطالبات مردم را دنبال کنند.  وی افزود: افکار عمومی در سطح کلان می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد وی با اشاره به معضل حقوق‌های نجومی در کشور به نقش تاثیرگذار افکار عمومی اشاره کرد که این موضوع را نه مجلس و نه رئیس جمهور بلکه افکار عمومی هدایت کرد وی افزود: افکار عمومی باعث شد که معضلات و مشکلات حقوق‌های نجومی به گونه اطلاع‌رسانی و روشن‌گری شود که مشکل به سرعت حل شود.

 وی با تاکید بر اینکه این‌ها نتیجه‌ی افکار عمومی است گفت: نخبگان جامعه هستند که می‌توانند افکار عمومی را برانگیخته کنند. هر وقت بزرگان و نخبگان جامعه خاموش و یا بی‌تفاوت شدند باید فاتحه‌ی آن جامعه را بخوانید. وی معتقد است که در استان هرمزگان افکار عمومی خاموش است. وی افزود: من احساس می‌کنم این اشکال در قشم نیز وجود دارد و نخبگان باید بیشتر پای کار بیایند.

 این نماینده مجلس تاکید: مطالبه‌گران نگران نباشند هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود وی تصریح کرد:  اگر کسی قلمش خوب است باید قلم بزند، کسی که بیانش خوب است، باید بیان کند، کسی هم که خوب می‌تواند پیگیری کند، باید پیگیری کند، این‌ها ارزشمند است و نیاز جامعه‌ی ما است.

 مرادی در بحث معافیت‌های مالیاتی نیز گفت: ما در مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری می‌کنیم و به زودی نشستی نیز با نمایندگان تجار و خود منطقه آزاد در این ارتباط برگزار خواهیم کرد؛ وی افزود: دولت قایل به این است کسانی که طی سنوات گذشته اظهارنامه مالیاتی نداشتنه‌اند این دلیل براین نیست که جریمه شوند یا مالیات از آن‌ها گرفته شود.  

دکتر مرادی در پایان از برگزاری نشست مجمع نمایندگان هرمزگان در بندرعباس و قشم  در آینده‌ای نزدیک، در مورد مسائل مالیاتی خبر داد.  

گفتنی است نشست صمیمی و دیدار حضوری مردم با نمایندگان شورای شهر قشم از ساعت ۱۰ صبح روز پنج شنبه تا  ۱۵ ادامه یافت. در این نشست اعضای شورای شهر و شهردار قشم به سوالات و دغدغه های مردم پاسخ دادند و مقرر شد هر چند ماه نشست‌های مردمی ادامه پیدا کند و از مسئولین شهرستان نیز در این نشست‌ها دعوت شود.


Notice: Undefined variable: current_value in /home/nrpqes87/domains/qeshmcity.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa/panel/post-options.php on line 761

درباره ی روابط عمومی

مطلب پیشنهادی

بازدید شهردار از ایستگاه ضدعفونی خودروهای درون شهری

اقدامی متفاوت از شهرداری قشم ، برپایی ایستگاه ضدعفونی خودروی‌های درون شهری در ادامه اقدامات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

72 + = 73