آخرین خبرها

اهمیت پیاده رو ها سطح شهر

امروزه موضوع کیفیت زندگی شهری یکی از مهم‌ترین مباحثی است که مدیریت شهری برای ارتقاء آن برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهد و سعی براین است تا با تصمیم‌های درست شرایط خوبی را برای زندگی شهروندان ایجاد کنند .

پیاده و پیاده روها به عنوان دو عنصر پویایی و پایایی در فضای شهر ، جزء لاینفک زندگی شهری به شمار می آیند و به عنوان یک فعالیت مفرح ولذت بخش ، سهم قالب توجهی از اوقات شهروندان درشهرهای مختلف را در بر می گیرد . توجه بیش از حد به نیازهای حرکت سواره و غفلت از حفظ و ساماندهی فضای پیاده و پیاده رو از عمده نقایص شهرسازی به شمار می آید ، که سبب کاهش کیفیت محیط شهری وافول ارزشهای اجتماعی ، فرهنگی و بصری در فضاهای شهری می گردد.

یکی از خاصیت های پیاده رو های شهر این است که برای کودکان و افراد سالمند و کسانی که برخی معلولیت‌های جسمی دارند و ترددشان در خیابان‌ها سخت است مناسب و دلپذیر باشد و افراد به راحتی در معابر تردد کنند و مانعی در رفت و آمدشان وجود نداشته باشد.

توجه به حرکت پیاده ونیازهای آن به عنوان یک موضوع فراموش شده مهم شهری در عرصه شهرسازی به عنوان جنبش پیاده گستری یاد می شود .

امروزه در ایجاد پیاده رو ها مهمترین بحثی که  مطرح است این است که آن را چگونه بسازیم که مردم بیشترین تعاملات اجتماعی را داشته باشند و شهر را نیز با آن معرفی کنیم .

یک پیاده‌روی مناسب شهروندان را ترغیب می‌کند که بخشی از سفرشان را در پیاده رو انجام دهند و این موضوع از نظر کاهش آلودگی‌های زیست محیطی اهمیت بسیاری دارد و شهری که هوای سالم‌تری دارد طبیعتا کیفیت زندگی در آن هم افزایش می‌یابد؛ ضمن این که از نظر روحی و روانی هم که به بعد اجتماعی کیفیت زندگی شهری مربوط می شود، تاثیرگذار است. بی تردید باید گفت پیاده روها یکی از مهمترین اجزای فراموش شده در فرایند ساخت و ساز شهری محسوب می شود.

وضعیت نابسامان پیاده روهای شهر قشم ، چه در بخش بافت قدیم و چه در بخش بافت جدید شهر ، گویای عدم ساماندهی آنهاست با احداث پیادروها البته با توجه به منظر شهری و بهره گیری از الگوهای بومی علاوه بر بهبود وضعیت نابسامان پیاده روهای سطح شهر خصوصا بافت قدیم شهر  ، می توان زمینه فرهنگ سازی و استفاده از پیاده رو های شهری در اوج ترافیک را فراهم آورد البته توجه داشته باشیم نکته مهمی که باید در طراحی پیاده روها در نظر گرفته شود ، ایجاد فضای مناسب برای عبور معلولین است . در شهر قشم تا کنون در این زمینه هیچ فعالیتی صورت نگرفته است و اقدانات اساسی در این زمینه با همکاری همه دستگاههای اجرایی ضروری می باشد .

درباره‌ی روابط عمومی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


9 × = چهل پنج